Každý společný okamžik byl velký dar

Tak zněla nejčastější slova paní Ludmily Konvalinkové z Kostelce nad Orlicí, která má za sebou čerstvou zkušenost s domácí hospicovou péčí. S pomocí pardubické Charity se mohla doma starat o umírající babičku a manžela, kteří trpěli těžkým onkologickým onemocněním.

Manžel bojoval až do konce

„Lékaři nám už na začátku řekli, že Jiřímu zbývá asi třináct měsíců života. První ataka byla velmi bolestivá, ale pak jsme spolu prožili ještě čtyři a půl roku. Užívali jsme si opravdu každý okamžik. Byl to pro nás velký dar, který jsme dostali, abychom se s tou situací vyrovnali,“ vzpomíná paní Lída. Její muž bojoval, ale nádor na mozku byl neúprosný. Rodině vzal milovaného manžela a tátu. Kosteleckým oblíbeného souseda. Jiří byl stavař, a tak není v Kostelci domu, na kterém by nepracoval.

Doma a mezi svými

Pan Jiří nesl svou nemoc statečně. S pomocí sester a rodiny vyrazil i na procházku kolem domu, dokud to jen šlo. Foto: Dita ValachováO domácí hospicové péči se paní Konvalinková dozvěděla od své kamarádky a ani na okamžik neváhala do toho jít. Sama viděla, že se manžel doma cítí lépe. Zdravotní sestry z Charity zajistily pravidelnou zdravotní péči a rehabilitaci, kterou předepsal doktor, a pomohly s hygienou. Do rodiny docházeli také lékařka, psychoterapeut a duchovní.

Poslední chvíle byly krušné, ale pan Jiří byl rád, že je doma a kolem sebe má rodinu. „Odcházel s úsměvem na tváři a smířený se svým osudem. Byl to velmi hodný člověk. Jeho maminka, která měla také rakovinu, zemřela dříve. Drželi se vzájemně,“ svěřuje se paní Ludmila.

Charita se vším pomohla

„Byla jsem za tuto péči ráda. Když sestry z Charity přišly, dokázaly rozzářit celý pokoj. Vždycky si věděly rady. Mohli jsme se na ně spolehnout. Pro nás to byla obrovská vzpruha,“ říká paní Ludmila, která vše zvládala také díky pomoci svých už dospělých dětí a flexibilnímu zaměstnání finanční poradkyně.

Pribeh1_foto 1_DHP Pardubice_autor Dita Valachova„Fungující spolupráce s pečující rodinou je základ. Ta byla v případě Konvalinkových vynikající,“ potvrzuje zdravotní sestra Soňa Kamenická z pardubické Oblastní charity, která k nim docházela nejčastěji. Charita rodině zapůjčila i potřebné zdravotní pomůcky, protože pan Jiří byl v posledních měsících imobilní a v závěru už nebyl schopen ani přijímat potravu.

Rodina velkou oporou

Bolest ze ztráty manžela a babičky pomáhá v rodině zahojit radost z nedávného narození vnučky Veroniky. „Je Jiřímu podobná. V září jsme měli křtiny a přišlo hodně lidí. Mile mě to překvapilo,“ vypráví s pokorou a vděčností paní Lída, která má v rodině a přátelích velkou oporu. Pustili se spolu také do opravy domu a prací na zahradě.

Autorka: Jana Karasová